ZVĚTŠENÍ PRSOU VLASTNÍM TUKEM


Vlastního tuku, který je po odběru z těla dále speciálně upraven, lze využít nejen pro výplň vrásek v obličeji pomocí metody tzv. lipofillingu či pro výplň objemu rtů, ale také ke zvětšení objemu poprsí. Jedna se alternativní metodu k metodám, kdy se pro zvětšení prsou používají látky umělé, např. při klasické augmentaci se do prsou vkládají silikongelové implantáty nebo se prsa zvětšují také aplikací injekčních implantátů, nejčastěji na bázi kyseliny hyaluronové. Zvětšení prsou vlastním tukem je tak ideální možností pro ty ženy, které si přejí zvětšení objemu poprsí či úpravu jejich tvaru nebo mírné asymetrie bez nutnosti operace, narkózy, umělých implantátů a bez jizev. Pacientkám po tomto zákroku navíc odpadá starost o pozdější výměnu implantátu.

Výhodou možnosti implantace tuku je skutečnost, že tuk je tělu vlastní materiál, tedy nehrozí mnohé pooperační komplikace (např. alergická reakce, vypuzení implantátů z těla atd.) jako u ostatních metod zvětšení prsou. Důležitou podmínkou je aby tuk byl odebrán od téže osoby, které má být znovu aplikován do prsou, tzn. možnost příjmu odsáté tukové tkáně od jiné osoby je vyloučena. Dále je velmi důležitá také šetrná manipulace s tukem, ať už se jedná o jeho samotný odběr, zpracování či aplikaci do poprsí. Neméně důležitým požadavkem je také přítomnost přebytečné tukové tkáně alespoň v jedné oblasti těla. Extrémně štíhlé pacientky tak tedy nejsou pro zákrok vhodné.

Tento zákrok se provádí v lokální anestezii a je poměrně časově náročný, neboť se v podstatě jedná o dva zákroky v jednom. Zákrok má celkově tři fáze: odběr tuku, zpracování tuku a jeho následná aplikace do poprsí. Tuk je z těla odebrán po aplikaci lokálního anestetika a napuštění oblasti speciálním roztokem pomocí klasické tumescentní liposukce tenkými kanylami. Tuk lze odebrat téměř ze všech partií těla, kde je tukové tkáně nadbytek, nejčastěji se odběr tuku provádí z oblasti břicha nebo boků, stehen či hýždí. Získaný tuk se pak nadále šetrně zpracovává buď odstředěním či filtrací a následně je pomocí velmi tenkých kanyl aplikován v podobě tukových štěpů do prsou, která se předtím znecitliví pomocí lokálního anestetika. Tuk je do prsou aplikován po malých dávkách a to zejména podkožně, někdy také pod sval či do žlázy. V případě zvětšení prsou vlastním tukem však nelze dosáhnout extrémního zvětšení, jako je to např. možné u implantátů, ale pouze o přirozené zvětšení objemu, zhruba o 1 velikost. Vpichy po kanyle se následně nešijí a výsledné jizvy jsou tak velmi malé a nenápadné. Délka samotného zákroku se pohybuje v rozmezí 2-3 hodin.

Efekt tohoto zákroku je definitivní zhruba za 2 měsíce po zákroku. Do té doby se část tuku postupně vstřebává. Faktory, které ovlivňují míru vstřebávání tuku jsou např. technická šetrnost při manipulaci s tukem již při samotné operaci, dále svou roli hraje např. věk pacientky, kolísání váhy, metabolické poruchy organismu a jiné. Zákrok však lze kdykoliv v budoucnu znovu zopakovat.

Pooperační průběh po tomto zákroku bývá většinou velmi klidný a téměř bezbolestný. Po zákroku je nutno nosit na partiích ošetřených liposukcích elastické stahovací prádlo v délce několika týdnů, stejně jako po klasické liposukci. Přesně naopak je tomu u prsou – ty se doporučuje ponechat po zákroku zcela volně, bez jakékoliv podprsenky.

Tuto metodu zvětšení prsou lze dokonce rovněž využít v kombinaci se zvětšením prsou klasickými implantáty či u rekonstrukčních operací poprsí u onkologických pacientek. Zákrok rovněž nepřináší žádná výrazná omezení, kromě omezení fyzické aktivity na minimálně 1 týden a také se nedoporučuje několik dnů po zákroku spát na břiše

 

Sjednejte si konzultaci Zašlete nám dotaz