Komplikace zvětšení prsou

Kromě všeobecných komplikací, které můžou doprovázet každý plastický zákrok (krvácení, infekce, sekrece z rány, nesnášenlivost šicího materiálu, komplikace anestezie, plicní embolie apod.) se u augmentace objevují specifická rizika spojená s hojením a s použitím silikonového implantátu.

Ač se snažíme komplikacím předcházet, ne vždy se augmentace hojí tím nejlepším způsobem. Nejčastějším problémem je vzhled jizvy. Jak bude probíhat hojení jizev a jejich zrání je obtížné předoperačně zhodnotit. Proto můžou jizvy mít vzhled pouze nepatrné čárky nebo tlustší, vystouplé, tuhé a červené jizvy. Abychom tomu předcházeli, doporučujeme masáže jizev a promazávání mastnými
krémy. V nejméně příznivém případě dochází k tvorbě keloidní jizvy.

Vážnou komplikací je infekce. Jelikož silikonový implantát je pro tělo cizorodý materiál, je rovněž více náchylný k udržení infekce. Při podezření na jakoukoliv infekční komplikaci je vhodné ihned kontaktovat operatéra, který by dle stavu mohl nasadit antibiotika. U těžších infekcí je nutná hospitalizace a zvážení explantace protézy.

Jinou komplikací augmentace je tvorba kapsuly. Jak jsme psali výše, silikonový implantát je pro tělo cizorodý materiál a tělo se ho snaží obalit jizvou. Jizva je pevná tkáň, která se může začít smršťovat. Tlakem jizvy implantát mění svůj tvar a z původního „měkké placatého“ se začíná vytvářet tuhá koule, která je více a více znatelná i pohledem. V tomto případě je vhodná reoperace a dle stáří implantátů pak jejich výměna. Nikdo neví proč se kapsula vytváří. Existuje několik teorií, ale prozatím její tvorbě nedokážeme zabránit.

 

Sjednejte si konzultaci Zašlete nám dotaz